Jdi na obsah Jdi na menu
 


Australský ovčák

 

Charakteristika plemene:
Australský ovčák (dále jen AUO) se v posledních stává letech velmi vyhledávaným společníkem, a to nejen díky svému nápadnému a jedinečnému vzhledu (co kus to originál), ale především pro svoji všestrannou a vynikající povahu! Jeho vrozená inteligence, neutuchající aktivita, učenlivost, věrnost a oddanost, vlohy pro práci s dobytkem a koňmi, touha plnit svému pánu to, co mu na očích vidí a  pohybové nadání z něho dělají opravdu populární plemeno. Je to pes s výraznými ovčáckými instinkty, a to nejen pro pasení ale i hlídání. Bezesporu je nejoblíbenějším plemenem posledních 10let především v zemi původu, v USA. Jméno Australský ovčák je tak trochu zavádějící, a na rozdíl od Australského honáckého psa, jehož původ je skutečně v Austrálii, je o trochu složitější. 
Celkový vzhled:
Australský ovčák je rozhodně plemenem, které hned tak nepřehlédnete. Je to především díky jeho zářivým barvám v pestré škále, ve které se vyskytuje. Základní barvy jsou bluemerle (modrá merle), redmerle (červená merle), blacktricolor (černá trikolor) a redtricolor (červená trikolor), to vše s bílou i bez ní, s typickými červenými znaky i bez nich.
AUO je psem střední velikosti a síly kostry, mírně obdélníkového tělesného rámce, jeho délka je tedy o něco větší než kohoutková výška. Je pozorný mrštný a pohyblivý, nikoliv nemotorný nebo těžkopádný. Srst je střední délky a struktury, u samců v dospělosti bývá výrazně silnější osrstění především v oblasti límce.Nejčastější vybarvení Australských ovčáků, tomto případě vždy s bílou a s červenými znaky. Za zmínění jistě stojí ještě barva očí australských ovčáků. Ta může být opravdu velmi různá. Oči aussies jsou podle legendy pohledem do duše zemřelých indiánů! Mohou být hnědé, modré, zelené, velmi často a zcela v souladu se standardem bývají mramorované ( různé odsíny a "flíčky" barev v jednom oku) často bývají australští ovčáci různo-ocí , tedy například mají jedno oko modré a jedno oko hnědé ( ale i další kombinace, modré oko a druhé oko mramorované).Rovněž tato originální škála barev očí dělá z australského ovčáka nezaměnitelný originál.
Povaha a charakter:
Aussies, jak plemeno AUO někdy nazývají nejen v zemi původu USA, je inteligentní pracovní plemeno se silnými ovčáckými a hlídacími instinkty. Je spolehlivým společníkem a zároveň dostatečně vytrvalý k celodenní práci. Měl by být vyrovnané povahy, dobrosrdečný, zřídka svárlivý,  při prvním setkání může být ovšem poněkud zdrženlivý. Přílišná plachost, bojácnost nebo agresivita je přísně penalizována. Tolik citace ze standardu. Pokud se s AUO setkáte osobně, budete jeho povahou doslova nadšeni, tak jako jsou nadšeni všichni majitelé a chovatelé tohoto „velkého srdce obaleného chlupy“. AUO je 24 hodin naladěný na příjemnou a veselou notu, stále se směje a je vždy ochotný nejen k jakékoliv práci, ale také k hrám. Podle mého názoru je jeho největší předností aktivita a přizpůsobivost. Ovšem jejich aktivita rozhodně nikoho neobtěžuje, protože není nutné, aby byl zaměstnán prací či jen hrou 10hodin denne, jak někteří „rádoby odborníci plemene“ deklarují. Naopak se velice snadno přizpůsobí tomu, co Vás bude bavit a co budete mít čas podnikat. Máte chuť věnovat se agility, potom rád a ochotně bude překonávat překážky. Chcete dělat frisbee, který je v zemi původu, velmi populárním sportem v chytání létajících talířů, potom Váš aussie bude šťastný a ochotný do úmoru chytat Vámi hozený talíř. Jeho pohyblivost je opravdu obdivuhodná, dokáže i „v letu“ (tedy v pohybu ve vzduchu) zcela změnit směr, a proto je právě pro tento sport téměř předurčen.
Pro koho se hodí:
AUO se hodí pro každého, kdo si troufne zvládnout tohoto usměvavého středně velkého psa, vždy ochotného k práci i hře. Samozřejmě, jako mezi každými plemeny, i tady se může najít výjimka potvrzující pravidlo. Tedy pecivál, nebo hyperaktivní střela. Pokud se však sami považujete za průměrně aktivního člověka, AUO je tím pravým plemenem právě pro Vás! Hodí se pro všechny sportovní nadšence, kteří nepěstují jen „gaučing“, ale mají zájem také poskytnout čas svému Aussie, který je ovšem potřeba věnovat každému psu. AUO si mohou pořídit všichni, kdo jsou nadšenci kynologických sportů, především těch nově se rozvíjejících – více v práce a použití, majitelé farmy, chovatelé dobytka, ovcí a především koní. Správně vychovaný AUO dokáže zastat kolem stáda práci několika mužů na koních. V České republice, bohužel několik nezodpovědných chovatelů, kteří si zřejmě chtěli zachovat exkluzivitu, udělali plemeni Australský ovčák velmi špatnou reklamu. Především co se týká zdraví - více níže, ale také ohledně toho, kdo by si mohl AUO pořídit apod. Prakticky pasovali Australské ovčáky, na „ těžce nemocné border kolie hodící se do 15. patra paneláku“. Jaksi zapomněli na původní a v mnoha zemích časté využití ovčáckého psa u stáda nebo jako hlídače, kterého majitel po celodenní vykonané práci jen těžko z farmy naložil do vozu a odvezl do městského bytu. Tím ale samozřejmě nechci říci, že by si AUO nezasloužil a nevyžadoval vaší pozornost! Stále zodpovídám mnoho dotazů typu : „Mohu si pořídit AUO, když se mu nemohu věnovat 10hodin denně? Protože to jsem se dozvěděl na nejmenovaných webových stránkách jako nutnost!“ nebo „Mám velkou zahradu, několik hektarů, ale psa prý nesmím mít venku, ale jen v bytě?“. A velmi mnoho podobných otázek. Jednoduchou odpovědí je již zmíněný původ a uplatnění. Rozhodně stejně jako kterýkoli pes,i AUO potřebuje pravidelný a stálý kontakt s lidmi a rodinou, kterou bezmezně miluje, obzvláště  děti, které jsou vychované a nebudou ho trápit! Čím více budete mít času se svému psovi věnovat, tím více budete mít radosti z jeho práce, zábavy a sportu, kterou pak bude raději a lépe s Vámi zdolávat. Rozhodně ale může být trvale ubytován venku, s možností přístupu do domu. Protože má-li něco ochraňovat, musí to považovat za vlastní. A zrovna tak s Vámi velmi dobře může bydlet i v již zmíněném 15. patře ve městě!
Použití:
Často je využíván i jako pes záchranářský. Je neodmyslitelnou součástí agility teamu, vyniká ve fresbee, flyballu i coursingu. I v ČR je několik sportovních nadšenců, kteří absolvují s AUO dogtrekking - pochody na velké vzdálenosti, velmi často je oblíben mladými vystavovateli v soutěžích junior handling. Jednu, více nebo dokonce i všechny tyto jmenované sporty můžete dělat s jedním psem! Samozřejmě, že bude třeba vynikat jen v některých, ale rozhodně bude s nadšením dělat všechny. U nás je již mnoho zkušených kynologů, jejichž jeden a týž pes vyniká ve služebním i záchranářském výcviku, další aktivně pracuje u ovcí a koní a zároveň s majitelkou běhá agility, couring a miluje obranu a poslušnost. Jiný se velmi rád a úspěšně se předvádí na výstavách, a přitom trénuje vodní záchranařinu, agility i jiné aktivity. Ale i majitelé - začátečníci si díky vysoké inteligenci a snadné cvičitelnosti nemohou AUO vynachválit. Ne každý si psa pořizuje pro vrcholový sport, většina z nás ho má pro radost, a nezáleží na tom, jestli je mistrem v oboru nebo ne. Hlavně, že máme radost z pohybu, tedy náš AUO i my.
Péče a chov:
AUO nevyžaduje speciální péči. Péči a krmení je tedy nutno přizpůsobit jeho aktivitě a velikosti. Pokud bude většinu času trávit doma v bytě jen s několika procházkami a o víkendu s výletem na chalupu, budou nároky nižší, než u psa, který celý den pracuje aktivně u stáda. Vždy bychom měli mít na paměti, že AUO tak jako mnoho jiných plemen vyžadují vysoce kvalitní krmení než zkrmování zbytky. Krmná dávka je poněkud nižší než u běžně aktivního německého ovčáka.
Srst je potřeba čas od času pročesat, nejčastěji v období výměny srsti (na jaře a na podzim), ale nevyžaduje v žádném případě každodenní česání, obvykle jedenkrát za 2 týdny bohatě postačí. Srst má takzvanou samočisticí schopnost, ale pokud se budete se svým psem chtít účastnit výstav, musí jeho srst být čistá. Není možné vzít zabahněného psa od ovcí a myslet si, že dosáhnete na ocenění nejvyšší. Přeci jen je výstava přehlídkou krásy a příprava vyžaduje  vykoupání, důkladné vyfénování a vykartáčování. Feny plemene AUO jsou většinou vynikající matky, které se příkladně starají o svá velmi životaschopná a čilá štěňata. Ta se rodí i v celkem vysokých počtech, výjimkou není ani 10 štěňat v jednom vrhu. Ovšem nutno pamatovat, že je nemožné, aby se fena sama starala o takto početný vrh, bez pomoci jiné kojné feny, nebo s přikrmováním štěňat každé 2 hodiny z lahve.
Zdraví:
Vždy je dobré u každého plemene nezastírat zdravotní problémy, kterými toto plemeno může trpět. Právě ASCA organizace pro Australské ovčáky a především zodpovědní chovatelé se snaží předcházet zdravotním rizikům, která mohou jejich štěňata nevhodným výběrem rodičů mít. AUO, stejně jako mnoho dalších plemen, může trpět očními chorobami, proto  zodpovědný chovatel vyšetřuje dospělé jedince pravidelně každý rok, aby mohl zjistit, zda se některá z onemocnění vyskytla nebo nikoliv. Některá se mohou projevit záhy, jiná klidně až mezi 4. až 5. rokem věku. Vyšetřuje také již štěňata ve věku 6-8 týdnů, a ta tedy k novému majiteli odcházejí již s prvním vyšetřením očí. Dalším onemocněním může být dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů, která jak dobře víme není jen doménou „šlechtěných psů“, ale i volně žijících zvířat, například vlků. Proto je nutné, aby oba rodiče před použitím v chovu toto vyšetření absolvovali. Není pak zárukou, že potomci negativních rodičů budou také prosti od této choroby, to by bylo opravdu velmi jednoduché, ale procento výskytu onemocnění štěněte rozhodně vyšetřením rodičů snížíme! Populace Australských ovčáků v České republice pochází většinou z linií, kde má mnoho zdravotních vyšetření již několik generací předků. Bez ohledu na to, že bych chtěla prosazovat nebo obhajovat chov psů s rodokmenem, a zatracovat chov bez rodokmenu, ale u tohoto plemene obzvláště apeluji na všechny, kdo se rozhodnou si jej koupit, aby si štěně pořídili z registrovaného chovu, kde rodiče i štěňata prošli zdravotní kontrolou, tedy jednoznačně s rodokmenem! Ušetříte si zklamání z koupě křížence, který Vám z chovu bez rodokmenu může vyrůst, ale především snížíte procento možnosti, že si koupíte těžce nemocného psa.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář